YENİ YAZILAR

Havale, EFT ve SWIFT Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

By Özel Blog - 16 Eylül 2015 Çarşamba Yorum Yapılmamış
Havale, EFT ve SWIFT bankacılık dünyasında çoğu kez duyduğumuz terimlerdir. Peki bunlar ne anlama geliyor? Şöyle özetleyebiliriz;

Havale: Aynı banka içinde iki müşteri arasında gerçekleşen para transferidir. Örnek; A bankasında hesabı olan Ali ve Veli adında iki müşteri birbirlerinin hesabına para gönderdiklerinde buna havale denir. Havale, bankaların gişe işlemlerinden ve çağrı merkezinden ve internet şubelerinden 7 gün 24 saat yapılabilir.
Transfer aynı banka sistemi içinde gerçekleştiği için onay süreci yoktur. Eğer birisine acil para göndermeniz gerekliyor ise sabah, akşam ve haftasonu farketmeksizin her zaman gönderebilirsiniz. Günümüzde internet kullanımı yaygın olduğu için kolayca internetten yapılabilmektedir. Para göndermek için gönderilecek kişinin hesap numarası, şube kodu ve adı soyadı yeterlidir.

EFT (Elektronik Para Transferi): EFT ise farklı bankalar arası para transferidir. Bunuda örnekle açıklayacak olursak A bankasından B bankasına para göndermek isteyen bir müşteri EFT sistemini kullanmak zorundadır. EFT sadece bankaların mesaide olduğu saatler ve günler içinde yapılabilir. Hafta içi 8.30/9.00 ~ 17.00/17.30 saatleri arasında EFT yapılabilmektedir. Bunun nedeni para transferinde onay süreci olmasıdır. Bazı bankalar ek ücret karşılığı Geç EFT yapabilmektedir.
Havale yaparken para karşı tarafa anında giderken EFT yaptığınızda karşı bankanın onay sürecine göre para alıcının hesabına yatar. Bu 5 dakika da olabilir yarım saatte olabilir. EFT yaparken IBAN numarası dediğimiz tüm dünyada geçerli TR ile başlayan 24 haneli hesap numarası gereklidir. Herhangi bir bankada hesabınız varsa zaten otomatik olarak IBAN numaranızda var demektir. Bu IBAN numaranızı mutlaka bir yere not etmenizi öneririm.
Para göndermek için karşı tarafın IBAN numarasını aldıktan sonra alıcının adı ve soyadı eğer istenirse bankasını seçip para gönderebilirsiniz.

IBAN numarası para gönderme diğer yöntemlere göre daha kolay olup hata yapma riski çok azdır.

SWIFT(Döviz Transferi): Swift yöntemi ile yurt içi ve yurt dışındaki bankalara yabancı para (döviz) transferi yapabilirsiniz. Yurt içinden yurtdışına para transferi yaparken veya yurtdışından yurtiçine para transferi yaparken 11 haneli SWIFT kodu gereklidir. Bu kod dünyadaki her banka için özel belirlenmiş olup para gönderiminde hata riskini azaltmaktadır.
Döviz transferi yapmak için ilk olarak paranın çekileceği döviz hesabınızı, komisyon alınacak TL hesabınızı seçmeniz gereklidir. Ardından paranın gönderileceği ülkeyi ve şehrin seçilmesi gerekir. Son olarak alıcı bankanın SWIFT kodu girilir. Kod 11 hanedir eksik ise sonuna X eklenerek 11 haneye tamamlanır. Bu işlemleri yaptıktan sonra eğer bilgiler doğru ise ekranda banka bilgileri gözükür. Para gönderimi 2-3 gün arası sürer.

Havale, EFT ve SWIFT işlemlerinde bankalar belirli miktarlarda komisyon (işlem ücreti) almaktadır. Detaylı bilgi için bankanızın ücretlerine gözatmanızı öneririm.

Kategori:

"Havale, EFT ve SWIFT Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.