YENİ YAZILAR

Dünyada En Çok Kullanılan Diller

By Özel Blog - 16 Eylül 2015 Çarşamba Yorum Yapılmamış
Dünya üzerinde yaklaşık 2300 kadar dil konuşulmaktadır. Fakat bunlardan büyük bir kesim tarafından konuşulan 300 kadar dil bulunmaktadır. Diğer diller ise küçük grupları kapsayan basit kalbile dilleridir.
Dünyada en çok konuşulan diller arasında ilki Çincedir. Yaklaşık 1 milyar 300 bin kişi tarafından konuşulmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin nufüsü göz önüne alındığında bu dilin ilk sırada olması şaşırtıcı gözükmüyor.

En çok konuşulan ikinci dil İngilizce'dir. Dünya üzerinde en yaygın dildir. Tam 427 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Büyük Britanya, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Malta ve bazı afrika ülkeleri İngilizce konuşmaktadır.

Üçüncü dilimiz İspanyolca. 266 milyon kişi İspanyolca konuşmaktadır. Başta İspanya olmak üzere Meksika, Arjantin, Şili, Kolombiya gibi güney amerika ülkelerinde İspanyolca yaygındır.

Dördüncü sırada Hinçe bulunmaktadır. 260 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Güneydoğu asya dili olup Hindistan üzerinde çoğunlukla konuşulmaktadır.

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan Türkçe en çok konuşulan beşinci dil durumundadır.Türkçe'yi Doğu Türkistan'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kadar çoğunluğu Orta Asya'da olmak üzere 220.000.000 Türk konuşuyor.

Altıncı dil Arapça 181 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Yedinci sırada ise Portekizce bulunmakta ve 165 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Portekiz, Brezilya ve Doğu Timor başlıca Portekizce konuşan ülker arasındadır.

Sekizinci sırada Bengalce 162 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Dokuzuncu sırada Rusça yer almakta 158 milyon kişi konuşmakta. Son olarak Japonca en çok konuşulan diller arasında onuncu sırada ve 124 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Yapı bakımından diller üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar tek heceli diller, eklemeli diller ve çekimli dillerdir. Tek heceliler örnek; Çince, Japonca ve Tibetçe. Eklemeli dillere örnek ise Türkçe ve Macarca verilebilir. Eklemeli dillere en iyi örnek Hint-Avrupa dilleridir.

Bunların dışında diller yüksek kontekst ve düşük kontekst olarak ikiye ayrılır. Ayrıca yüksek bağlamlı kültür ve düşük bağlamlı kültür olarak da adlandırılabilir. Yüksek bağlamlı kültürlerde anlatılmak istenen karşı tarafa doğrudan iletilmezken düşük bağlamlı dillerde doğrudan iletilir.

Kategori:

"Dünyada En Çok Kullanılan Diller" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.