YENİ YAZILAR

Chrome'da Silverlight ve Java Çalışmıyor Mu? İşte Çözümü!

By Özel Blog - 21 Temmuz 2015 Salı Yorum Yapılmamış
Google Chrome, son sürümlerinde npapi ismini verdiği tarayıcı özelliği ile internet sayfalarında bazı uygulamaların ihtiyaç duyduğu dış kaynaklı yazılımları engeleme kararı aldı. Bunun sebebi ise tabi ki kullanıcıların daha güvenli bir şekilde internet keyfini yaşamaları. Fakat internet ortamında tüm websiteler bu yazılımları kullanmasa da çoğu kullanıyor bu sebeple kullanıcıların bu durumdan olumsuz etkilenmesi muhtemel. Örnek vermek gerekirse internet üzerinden ücretli bir şekilde satın aldığınız bir filmi izlemek istediğinizde oynatıcı silverlight ise malesef izleyemeceksiniz.

Şimdilik bu yan uygulamaları çalıştırmanız mümkün! Google Chrome, 45'inci versiyona yükseltildiğinde bu yan uygulamaları çalıştırmanız mümkün olmayacak.

Chrome'da npapi eklentilerini çalıştırmak için adres çubuğuna chrome://flags/#enable-npapi yazıp enterladıktan sonra ekranın üst kısmında "Enable NPAPI" altında etkinleştir yazısına tıklıyoruz. Ardından tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz sorun çözülmüş oluyor. Java, silverlight, octoshape gibi yan uygulamalar çalışacaktır.

Google Chrome 45. sürümden sonra bu çözüm geçerli olmayacak çünkü npapi seçeneği Chrome'dan tamamen kalkmış olacak.

Kategori:

"Chrome'da Silverlight ve Java Çalışmıyor Mu? İşte Çözümü!" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.