YENİ YAZILAR

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir?

By Özel Blog - 8 Aralık 2013 Pazar Yorum Yapılmamış
Kış geldi artık ve araç sahibi olanların özellikle lastik konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Ülkemizde genellikle kış lastiği, yaz lastiği ve dört mevsim lastik, kar lastiği gibi ürünler ilgi görüyor. Bunlardan dört mevsim lastik denilen ürün tamamen insanları yanıltma amacında olup hiçbir faydası olmamaktadır. Bu yüzden bu yazıda yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki farkları açıklayacağız. Kış günü yaz lastiği kullanırım birşey olmaz diyenler varsa aranızda öncelikle aşağıdaki açıklamaları okumalarını tavsiye ederim.

Bir kışlastiğinin kauçuk bileşiği yaz lastiğininkinden oldukça farklıdır. 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda işlemek üzere yapılandırılmıştır. Sıcaklık düştüğünde bir yaz lastiğinin başına gelen şey lastik bileşiğinin esnekliğini kaybetmesi ve tutuş kabiliyetinin azalması olarak tanımlanabilir.


Kış lastikleri daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmiş bileşiklerle üretilir, böylece hava soğuduğunda sertleşmezler ve yol üzerinde daha yüksek tutuş ve güvenlik sağlarlar. Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir tutuşa sahiptir.

Aşağıdaki animasyonda 50km/s hızla giden araç kar üzerinde frene bastığında kış lastikleriyle 35m mesafede durabilirken yaz lastikleriyle 43 metrede durabiliyor. 

Aşağıdaki animasyonda 30km/s hızla giden araç buz üzerinde frene bastığında kış lastikleriyle 57m mesafede durabilirken yaz lastikleriyle 68 metrede durabiliyor.

Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder. Yapılan bir ankete göre 2010’un başındaki büyük don olayı süresince, 3 milyondan fazla sürücü kaza yapmış ve yüzde 45’i bir ya da daha fazlasından kıl payı kurtulmuştur. Kaza ihbarlarının neredeyse yarısı kış aylarında gelmektedir. Şoförler sürüş esnasında kış koşullarına kaşı hazırlıksızdır ve bir çoğu kış lastiklerine geçerek güvenliklerini artırabileceklerinin farkında değildir.

Ülkemizde kış lastiklerine bölgesel farklılıkları gözeterek Ekim – Nisan ayları arasında geçmeniz önerilir. Eğer lastik değiştirmeye üşeniyorsanız ya da kullanmadığınız zaman yaz lastiklerinizi depolayabileceğiniz yeriniz yoksa tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanız daha yararlı olacaktır. Kış lastikleri yaz lastikleri kadar sessiz ve konforludur ve karmaşık bileşik teknoloji sayesinde daha yavaş yıpranırlar. Kış lastiklerinin kuru yol koşullarında küçük bir fren mesafesi dezavantajı vardır ancak genele bakıldığında uzmanlar eğer lastikler arasında geçiş yapamıyorsanız tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanızın daha iyi olacağı konusunda hemfikirler, çünkü bir yaz lastiğinin kışın getirdiği fren mesafesi dezavantajı bir kış lastiğinin yazın getirdiğinden kat be kat fazladır.

Her zaman güvenlik birinci sıradadır. Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle.

Kategori:

"Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.