YENİ YAZILAR

Hasta olmamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

By Özel Blog - 7 Aralık 2013 Cumartesi Yorum Yapılmamış
Kış geldi ve kar kapıya dayandı. Yurdun büyük bir kısmı aralık ayından itibaren kışı yaşamaya başladı. Bugünden itibaren de istanbul, ankara gibi büyük şehirler de ilk karı gördü.
Özellikle son yıllarda meydana gelen ani mevsim değişiklikleri insanları olumsuz etkiliyor. Bir gün güneş açarken ertesi gün kar yağabiliyor. Hem mevsim değişikliklerinden hem de soğuk havalardan korunmak hasta olmamak adına bu yazımızda birkaç dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmaya çalışacağız.

İşte korunma yolları
  1. İlk olarak her sabah kahvaltı yapmalıyız. Kahvaltı günün ilk besin takviyesi olduğundan dolayı vücudu dinç tutacak besinlerle sağlanmalıdır. Asla kahvaltıda akşam yemeğinden kalma ağır, yağlı yiyecekler tüketmeyin. Düzgün bir kahvaltı her zaman yarar sağlar.
  2. Günde 4-5 porsiyon meyve tüketin. Kış mevsiminde özellikle hastalıklara karşı savaş açan C vitamini içeren mevyeler tüketin. Portakal, mandaline, kivi gibi yeşil yapraklı meyvelere ağırlık verin.
  3. Su içmeyi ihmal etmeyin. Kışın soğuk havalarda insanlar pek su içme ihtiyacı hissetmez. Fakat metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için günde 2-2.5 litre su içmeniz gerekebilir.
  4. Sebze yemeyi unutmayın tıpkı meyveler gibi yararları çoktur. Organik olmasına dikkat edin.
  5. Son olarak dışarı çıkarken sıkı giyinmeyi unutmayın. 
Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle..

Kategori:

"Hasta olmamak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.