YENİ YAZILAR

e-Devlet üzerinden artık Askerlik Durum Belgesi alınabilecek

By Özel Blog - 9 Aralık 2013 Pazartesi Yorum Yapılmamış
Çoğu kişinin çilesi haline gelen askerlik durum belgesi artık internet üzerinden e-Devlet kapısından edinilebilecek. Milli Savunma Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen bu hizmeti e-devlet kapısı olan www.turkiye.gov.tr'ye giriş yapan her T.C. vatandaşı bu kolaylıktan faydalanabilecek. e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifrenizin olması gerekiyor. Eğer henüz şifrenizi almadıysanız kimliğinizla en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi kaybettiğiniz veya unuttuğunuz durumnda tekrar PTTye gidip şifre almanız gerekecek fakat bu sefer 4 TL vermeniz gerekecek. Bu yüzden şifrenizi güvenli ve bulabileceğiniz bir yere not ediniz.
  • Şifrenizi aldıktan sonra askerlik durum belgesinin çıktısını almak için sisteme T.C. kimlik numaranız ve aldığınız şifre ile giriş yapmalısınız. 
  • Ardından üst kısımdaki "e-hizmetler" seçeneğine tıklamalısınız. 
  • Gelen ekranda e-devlet sisteminde faydalanabileceğiniz tüm hizmetler sıralanacaktır. O listeden "Milli savunma bakanlığı" nı bulup altında yazan "Askerlik durum belgesi sorgulama" seçeneğine tıklıyoruz. Sonraki adımda yukarıdaki açıklamaları okuyup onay verdikten sonra devam et butonuna tıklıyoruz. 
  • Son adımda kişisel bilgiler listelenecektir alt kısımda yer alan yeni belge oluştur butonuna tıkladığımızda askerlik durum belgeniz karşınızda olacaktır.

Herhangi bir nedenle sistemde askerlik durum belgesini göremeyen kişiler mecburen askerlik şubesine gitmek zorunda kalacaktır.

Kategori:

"e-Devlet üzerinden artık Askerlik Durum Belgesi alınabilecek" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.