YENİ YAZILAR

Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sorunu

By Özel Blog - 9 Ekim 2012 Salı Yorum Yapılmamış
Özellikle üniversitede okuyan ve 18 yaşını aşmış herkes genel sağlık sigortası kapsamına alıyor. Eğer ilçenize bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumuna öğrenci olduğunuza dair belge vermediğiniz takdirde her ay belli miktarda sağlık sigortası borcunuz birikiyor. Şu an birçok kişi bu durumdan habersiz ve kimse tam olarak istediğini alamıyor. Öğrenci olan bir kişiden neden bu para alınır gerçekten anlamak güç ama olan biteni dikkatlı takip ederseniz hiç değilse fazla zarardan kendinizi kurtarırsınız.
Şimdi buraya tıklayıp T.C. kimlik numaranızı girin ve GSS Prim seçeneğini seçip borcunuz varmı öğrenin. Eğer borcunuz varsa ve üniversitede okuyorsanız okulunuzdan öğrenci belgesi alın ve SGKya götürün. Biriken borç artmayacaktır ama o borcu ödemek zorundasınız. Öğrenci belgesi her yıl eylülde başlar haziran ayında geçerliliğini yitirir. Bu yüzden her yıl öğrenci belgesi vermek zorundasıınız.

Genellikle öğrenci olanlardan aylık 110TL gibi rakam tahsil ediliyor. Bu primlerin en azı 35tl ve eğer ilerde böyle bir durum olursa daha az ödemek istiyorsanız gelir testini bulunduğunuz kaymakamlıkta yaptırmanız gerekiyor. Mal varlığınza göre bu prim miktarı belirleniyor.

18 Yaş Üstü İle İlgili Sorular

18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacaktır?
18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır.

1/10/2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları ise 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de sağlık yardımlarından, daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacaktır.

18 yaşın üzerinde çalışmayan/okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan/okumayan/ çalışmayan erkek çocukların durumu ne olacaktır?
Bu kişiler, 1/1/2012 tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre resen tescil edilecektir. Bu kapsamdakiler, gelir testi yaptırmaları için ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeme yükümlüsü, devlet ya da kendileri olacaktır.

Bakmakla yükümlülük durumu sona eren çocukların gelir testinde ana ve babasının gelirleri mi yoksa kendi gelirleri mi dikkate alınacaktır?
Gelir tespitinde aile olarak aynı hane içinde yaşayan ve nüfus kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmaktadır. Buna göre; ana ve/veya babasıyla aynı adreste ikamet eden ve yaş koşulları nedeniyle ana/babanın bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanların gelir testi yapılırken ana, baba ve çocuğun gelirleri hesaplamada dikkate alınmaktadır.

Ancak nüfus kayıtlarında göre ana ve babasından ayrı ikamet eden bakmakla yükümlülük durumu sona ermiş olanların gelir testi, ayrı olarak yapılacaktır.

Öğrenim görmesi nedeniyle ailesi ile aynı hanede yaşamayan 25 yaşından küçük çocuklar, gelir testi yapılırken dikkate alınacak mıdır?
Aynı hanede yaşamayan ve öğrenimi nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan öğrenim görmesi nedeniyle 25 yaşını doldurmamış olanlar, gelir testinde aynı aile içinde değerlendirilecektir.

Kategori:

"Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sorunu" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.