YENİ YAZILAR

Facebook'ta İnsan Ticareti Yapılıyor Farkında Mısınız?

By Özel Blog - 18 Nisan 2012 Çarşamba Yorum Yapılmamış
Türkiye'deki internet kullanıcılarına "en çok ziyaret ettiğiniz site hangisi" diye sorsak şüphesizki facebook diyeceklerdir. Her gün dünyada binlerce yeni hesap açılıyor ve artık insanlar doğmamış çocuklarına hatta evcil hayvanlarına bile hesap açanlar var. Kısacası facebook bazı fırsatçılar için büyük bir ekmek kapısı gibi duruyor.

Facebook'ta yüzlerde sayfa var ve bu sayfaların belli bir değeri var. Değer dedim peki bu değer neye göre belirleniyor. Sayfayı ne kadar çok kişi beğenirse o kadar çok değeri artıyor. Sayfa sahipleri sayfalarını yine başka sayfalarda veya ücretiyle kullanıcıların beğenmelerini sağlıyorlar ve yeterli beğeniye ulaştıklarında sayfalarını satıyorlar. Bu aşamalarda tek yaptığı şey beğenmek olan facebook kullanıcısının hiçbirşeyden haberi olmuyor. Örnek verecek olursak eskilerden köy ağasının köyü satması fakat köydekilerin haberinin olmaması gibi.

Daha sonra önceden mükemmel paylaşımlar yapan sayfa birden duracak ve geriye sadece çöp olarak kalacaktır. Tek yayınlayacakları ise başka kişilerden aldıkları resimli reklamlar olacaktır. Bu seferde onlar link başına para almaya başlayacaklardır. Yayınlayacakları bir ayakkabı reklamı aynı anda 100bin kişiye ulaştığı varsayarsak ciddi gelir demek bu. Bu reklamların ücreti ise konunun başında dediğim gibi sayfayı beğenen kişi sayısına göre değişiyor.

Kısacası facebook hayatımızın büyük bir bölümünü bizden çaldığı gibi bizide bu hallere düşürüyor. Ayrıca şu an toplumda asosyalliğin yaygın olmasının tek sebebide facebook! Şu an zaten insan çöplüğü olan facebooktan en kısa sürede kurtulmanız sizin yararınıza olacaktır ;-)

Kategori:

"Facebook'ta İnsan Ticareti Yapılıyor Farkında Mısınız?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.