YENİ YAZILAR

Facebook İnsanı Mutsuz Ediyor, Neden Mi?

By Özel Blog - 18 Nisan 2012 Çarşamba Yorum Yapılmamış
Facebook ülkemizde arama motorları verilerine göre en çok ziyaret edilen internet sitesidir. Fakat bu siteyi yoğun olarak kullanıyorsanız ruhsal açıdan sorunlarınızın oluşabileceğini hiç düşündünüz mü? Facebook insanlarda mutsuzluğa yol açıyor ve artık bu olay bağımlılık gibi hal aldı. Peki neden mi?

"Ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar mutsuzsunuz" bu cümle facebookta fazla zaman geçirenler arkadaşlarının kendilerinden çok daha iyi bir hayata sahip olduklarını düşündüklerinde kendilerinde ruhsal açıdan mutsuzluk oluşuyor. Hayatın adil olmadığını ve diğerlerinin kendilerinden çok daha mutlu olduğuna inanıyor. Üstelik bu kişiler, kendilerinden çok daha mutlu olduğuna inandıkları bu kişileri tanımasalar bile bu kanıya kapılabiliyor.

Sanal ortamda sosyalleşmek yerine yüzyüze sosyalleşmenin daha iyi olduğunu biliyoruz. Bu tarz insanlar daha mutlu bir hayat geçiriyorlar ve mutluluklarını fotoğraflayıp profillerine koyduklarında diğer kişiler (asosyal taraf) yine mutsuzluk ruh haline giriyor. Bunun sonu olmayacak ve kısır döngü olarak devam edecektir ve bir noktadan sonra kendini mutlu hissetmeyen kullanıcı o insanları profilinden ya silecek ya da gönderileri görmek istemeyecektir. Bu noktadan sonra ruhsal olarak bir patlama yaşanmaktadır. Çünkü kullanıcı istese bile o kişiler gibi olamayacağını anlamıştır..

Konu psikolojiyle alakalı ve her türlü nedeni bunun hakkında söyleyebiliriz. Kısacası facebook denen ve hayatımızı her açıdan yiyip bitiren bu canavarı öldürmenin vakti geldi. Kendinize hobiler oluşturun, planlamalar yapın, kendi alanınızda çalışmalar yapın. Bunlar size birçok artı katacaktır. Böylece zamanını boşa harcayanlardan farkınız olacaktır ;-)

Kategori:

"Facebook İnsanı Mutsuz Ediyor, Neden Mi?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.