YENİ YAZILAR

Bu Sosyal Ağ Çılgınlığı Ne Zaman Sona Erecek?

By Özel Blog - 26 Eylül 2011 Pazartesi Yorum Yapılmamış
Sosyal ağlar günümüzün artık ne yazıkki vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Artık başkalarıyla yüz yüze iletişim kurmak ya da telefon açıp konuşmak yerine hemen facebook, msn, twitter vb siteler ile iletişim kurmayı daha uygun görüyoruz. Üstelik bunu daha da abartanlar var. Facebooktan artık kim kiminle nerede, ne içiyor, ne yapıyor, hangi şehirde hepsini görmek mümkün. Bu işte garip olan kısım ise bu bilgileri paylaşan kişilerin acaba hiç mi özel yaşamları yok ya da hiç mi gizlilik konusunda tereddüt etmiyorlar. "Ayşe, az önce Fatma ile birlikteydi" ee banane? Sen bunu yazdın da noldu şimdi, ne kazandın? Özel yaşamını çok güzel bir şekilde açığa çıkardın tek yaptığın şey bu. Üstüne böyle gönderilere yorum yapanlarda garip cevaplar veriyor. "Beni niye çağırmadınız" ya da "Niye haber vermiyosunuz" vs. durduk yere başkalarıyla papaz olmakta var işin ucunda. Tabi o konuşmalar büyük ihtimalle şakalaşma seviyesindedir. Tabi onlara göre öyle ne de olsa facebook dilini onlar iyi biliyor. Yolda gezerken konuşmadığım birisi facebookta neler neler konuşuyor. Doğum günü kutlamalarıda aynı şekilde, hediye pasta gönderenlerin yaşadığından şüpheliyim zaten.

Bir diğer özellikle kızların vazgeçemediği şey Türkçeyi düzgün kullanamama. Ciddi söylüyorum hiç Türkçe bilmeyen birisi Türkçe öğrense bunlardan daha iyi konuşur. Ben özellikle konuşurken "ya" kelimesini kullanmamaya özen gösteriyorum. Bana göre tüm konuşmayı alt üst eden bir kelime. Ama gelgelelim facebookta bu kelimeyi bile "Yha" şeklinde yazanlar var. Yabancı bir dil öğrenmeye çalışıyorlar diyecem ama hiçbir dilde böyle bir kelime yok. Google translate bile tanımadı o derece. Hatta üniversite arkadaşlarımın çoğu bu şekilde saçma sapan bir şekilde konuşmaya devam ediyorlar. Çoğunun gönderilerini gizledim gördükçe sinirlerim tepeme çıkıyordu. Siz siz olun Türkçemizi en güzel şekilde konuşmaya özen gösterin. Onların seviyesine inmek istemiyorsanız bu şart! Profil resimlerine gelirsek facebook üzerinde milyonlarca üye var ve bu üyelerin %80i kendilerini karşı cinse beğendirme çabasında. Bunun en büyük belirtisi profil resimleri ve albümleri. Tamam profil resmi herkeste olması gereken bişey ama bunu farklı amaçlar doğrultusunda kullanırsan tek elde edeceğin şey kabarık bir arkadaş listesidir. Arkadaş listesinin oranı ise %98 erkek, %2 kız olacaktır bilmem anlatabildimmi?

Geçtiğimiz hafta karşı komşumuzun oğlu facebooktan bulduğu bir kız ile evlendi. Kendilerine mutlu bir yaşam diliyorum. Belki de profil resminden etkilenmiştir kızın bilinmez. Sanırım artık bu gidişle evliliklerde sanal alemde yapılacak.

Durum güncellemelerinde sürekli birilerine mesaj gönderme çabası, emoca harflerle süslü yazmaya çalışma, bir halt yapma isteği malesef ortada seviye denen bişey bırakmadı. Merak ediyorum bazı kişiler ileride nasıl bir hayat sahibi olacak. Gerçekten görmek isterim doğrusu..

Gençlik peki nereye gidiyor? Millet yanına rakı, bira, sigara koyup fotoğraf çektirmeyi iyi bişey mi sanıyor doğrusu merak ediyorum. Tesbih sallarken çekilen fotolar vs. bunlar sırf imaj veya birilerine mesaj göndermek için mi? Allah akıl fikir versin başka bişey demiyorum.

Herneyse son olarak sosyal ağların artık hayatımızdan çıkarılması kanaatindeyim. Gerekirse devlet bu işe el atmalı ve bu sitelere erişime kısıtlama getirmeli. Belki o zaman bazı şeyleri tekrar geri kazanabiliriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim..

Kategori:

"Bu Sosyal Ağ Çılgınlığı Ne Zaman Sona Erecek?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.