YENİ YAZILAR

E-Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Nereden Alabilirim?

By Özel Blog - 26 Mayıs 2011 Perşembe Yorum Yapılmamış
Artık tek bir şifre ile bir Türkiye vatandaşının öğrenmek istediği ve ulaşmak istediği her bilgi tek bir noktada toplanmış bulunmakta. Emeklilik bilgilerinden tutun hakkınızda açılmış davalara kadar tüm bilgileri www.turkiye.gov.tr adresinden tc kimlik numaranız ve şifrenizle öğrenebilirsiniz. Şifrenizi almak için herhangi bir PTT şubesine gidip kimliğinizi göstererek 1 tl karşılığında zarf şeklinde şifrenizi alabilirsiniz. Şifreyi talep eden bizzat kişinin kendisi olmak zorundadır. Başkası adına şifre alamıyorsunuz. Şifrenizi aldıktan sonra türkiye.gov.tr adresinden tc numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda şifrenizi değiştirmenizi isteyecek. Şifrenizi çeşitli yollardan sizle iletişime geçen (telefon, posta vb) kişiler asla vermeyiniz.

e-Devlet Kapısı, vatandaşlara kamu hizmetlerine erişim konusunda kolaylıklar sunma amacıyla tasarlanmıştır. 'Vatandaş', 'İş' ve 'Devlet' adıyla üç ana sayfaya sahip olan e-Devlet Kapısı, vatandaşın Devlet hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve etkin bir şekilde erişimini sağlamaktadır.

Kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere dair bilgiler, genel kategoriler(eğitim, sağlık, askerlik, seyahat ve turizm vb.) altında toplanmıştır. "Vatandaş" sayfasında, doğumdan ölüme kadar ihtiyaç duyulan kamu hizmetlerine ait bilgiler bulunmaktadır. Bu sayfadan bir vatandaş olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bilgi ve hizmetlere ulaşabilirsiniz.

"İş" sayfasında, bir işletmenin kuruluşundan feshine kadar geçen süreçteki iş ve işlemlerine dair bilgi ve hizmetler yer almaktadır. "Devlet" sayfasında, mevzuat, araştırma ve istatistikler gibi bilgiler ile kamuyu ilgilendiren konular yer almaktadır.

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:

Bilgilendirme hizmetleri
e-Devlet hizmetleri
Kurum ve kuruluşlara kısayollar
Güncel duyurular
Bilgilendirme hizmetlerine erişim için herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir, yalnızca www.türkiye.gov.tr adresini tıklayıp sayfayı görüntülemeniz yeterli olacaktır. e-Hizmetler ise elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetleridir. Bazı hizmetler herkese açık olmakla birlikte, bazı hizmetler sadece kişinin kendisinin işlem yapmasını gerektirmektedir.

e-Devlet Kapısında, kullanıcının kimliğini doğrulama amacıyla kullanılan yöntemlerden biri olan e-İmza ve bunun nasıl alınıp kullanılacağı ile ilgili bilgilere e-İmza Yardım alanından erişebilirsiniz.

Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli elektronik imza işlemi yapılmasına imkan sağlayan Mobil İmza ve bunun nasıl alınıp kullanılacağıe ilgili bilgilere Mobil İmza Yardım alanından erişebilirsiniz.

Site içi arama yapmak için arama motorunu kullanarak, site içerisinde ulaşmak istediğiniz bilgi ve hizmetlere kolayca erişebilirsiniz.

Kategori:

"E-Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Nereden Alabilirim?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.