YENİ YAZILAR

SEO nedir, Teknikleri Nelerdir, Nasıl yapılır ve Sandbox nedir?

By Özel Blog - 19 Nisan 2011 Salı Yorum Yapılmamış
SEO, “search engine optimization” Türkçe anlamıyla “arama motoru optimizasyonu” demektir. Bir websitesinin internet ortamında tutunması, rakipleriyle yarışması, sıralamalarda üstlere çıkması daima seo ile doğru orantılıdır. Seo uygulanmış bir websitesi daima üst sıralarda yer alacağından siteye gelen ziyaretçilerin sayısıda her zaman yüksek olacaktır. Şimdi bir websitesi için seo nasıl yapılır ve sandboxa düşünce ne olur onlara gözatalım.

Seo Nasıl Yapılır?
Seo ile websitesinizin üst sıralarda çıkmasını sağlamanın çeşitli yolları vardır. Bunların çoğu gereklidir aslında. Şimdi maddelendirerek seo için gerekli unsurları belirtelim.

 • Sitenizin head tagları arasında mutlaka meta taglarının olması gerekmektedir. (Blogger, blogcu veya thumblr gibi sitelerde yapmanıza gerek yok)
 • Aramalarda üstlerde çıkmak istediğiniz kelimeleri üst kısımda bulundurun
 • Eğer sitenizde ulaşılamayan veya kapanmış site linkleri varsa kaldırın. Bunlar google tarafından gereksiz çöp olarak görülürler.
 • Önemli bir unsur ise sitenizde mutlaka robots.txt dosyası olmalıdır. Genellikle sitenin anadizininde bulunur. Örn. www.ozelblog.com/robots.txt
 • Sitenizin mutlaka siteharitası olması gerekmektedir. XML uzantılı olurlar ve sitenizin içeriğini barındırırlar. Eğer site haritanız yoksa googlda sitemap generator diye aratarak sitemap oluşturan sitelerden işinizi halledebilirsiniz. Blogger kullananların oluşturmasına gerek yok.
 • Sitenizin içeriği daima güncel, başka sitelerden alınmamış ve adult içerik olmamalıdır.
 • Siteniz mutlaka Google Web Yöneticisi Araçları-Google Webmaster Tools a kayıt etmeli ve buraya ayrıca mutlaka site haritanızıda kayıt etmelisiniz. Bu sayede daha önceden indexlenmemiş yazılarınızı Google a indexletebilirsiniz ve yeni yazılarınızda daha hızlı indexlenir.
 • Sitenizde fazla içerik olmamalı hızlı ve sayfalar arasında dolaşım kolay ve rahat olmalıdır.
 • Siteniz yeni web standartlarına uygun olmalıdır.W3C ile yazılmış bir altyapı kullanmanız site çok iyi getiri sağlayacaktır.
 • Başka sitelerle link değişimi yapın sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir.
 • Anahtar kelimeleri doğru kullanın alakası olmayan kelimeler yazmayın.
Genel olarak bunlardan bahsetmek yeterli olucaktır. Peki Sandbox nedir?

Sandbox nedir?
Sandbox Google'ın (Diğer arama motorlarının sandbox uygulayıp uygulamadıklarını daha gören olmadı) siteleri filtrelemesi diye adlandırılır. Bu filtrelemenin sonucunda söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda bile,arama sonuçlarında ya en son sayfalarda çıkmaya başlar yada arama sonuçlarında hiç çıkmaz.Webmasterlar bir sitenin sandboxtan kurtulmasının 1-6 ay arası sürebileceğini söylüyor. Google'ın siteleri sandboxa sokmasının nedeni spam oluşturarak üst sıralara tırmanmaya çalışan sitelere engel olmak ve sonuçların tutarlılığını korumaktır.Mesela eskiden bedava mp3 diye aratınca üst sıralarda saçma salak mp3le alakası olmayan siteler çıkabiliyordu.İşte sandbox öyle siteleri temizliyor ve bizlere daha kaliteli ve aradığımız içeriğe daha hızlı ulaşmamızı sağlayan bir arama motoru oluşturuyor..

Kategori:

"SEO nedir, Teknikleri Nelerdir, Nasıl yapılır ve Sandbox nedir?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.