YENİ YAZILAR

Kablosuz Ağlarda (Wireless) Güvenlik Nasıl Sağlanır?

By Özel Blog - 5 Haziran 2009 Cuma Yorum Yapılmamış
Kablosuz ağlar diğer adıyla Wifi, her zaman bilgisayar kullanıcıları için güvenli bir ortam oluşturmamıştır. Özellikle halka açık kafe, restaurant, internet cafe vb. yerlerde güvenliğiniz çok alt seviyededir. Böyle durumlarda 3. şahış kişilerin sizin banka bilgilerinize, email şifrelerinize ve bilgisayarınızdaki özel dosyalara ulaşmaları büyük ihtimaldir. Peki böyle durumlarda internete girdiğimizde güvenliğimizi korumak için neler yapmalıyız. Şimdi bunu inceleyelim.

 1. 'Beni hatırla' özelliğini asla kullanmayınNe yaparsanız yapın, ama asla e-posta ya da benzeri hesaplarınıza girerken 'Beni hatırla' veya 'Şifremi Sakla' gibi fonksiyonları kullanmayın. Çünkü halka açık olan bu bilgisayarları sizin ardınızdan başkaları da kullanacaktır ve şifrenizi otomatiğe bağlamanız durumunda sizden sonra bu bilgisayarı kullanacak olan kullanıcılar, şifrelerinizi ve önemli bilgilerinizi kolayca ele geçirebilir. Bu nedenle bu özellikleri asla kullanmayarak hesabınıza girmeniz ve bilgisayarı kapatmadan önce hesabınızdan mutlak suretle çıkış yapmanız (log-out) gerekiyor.
 2. Kişisel bilgilerinizi tutmayınHalka açık bilgisayarları hemen herkes kullanabildiğinden, size ait kişisel bilgilerin bu bilgisayarlarda bulunmaması güvenliğiniz açısından son derece önemlidir. Özellikle bu tür bilgisayarları kullanırken banka hesaplarınıza kesinlikle girmemenizi öneriyoruz. Bunun yerine hesabınıza kendi kişisel bilgisayarınızdan erişmeniz her zaman için riski en aza indirecektir. Unutmayın, halka açık olan bu bilgisayarlara yüklenen herhangi bir keylogger yazılımı ile klavyede tuşladığınız hemen her kelime ve cümle üçüncü kişilerin eline kolayca geçebilir.
 3. Web geçmişinizi silin
  Halka açık bilgisayarları terk etmeden önce kullandığınız web tarayıcının web geçmişini silmenizde fayda vardır. Böylece sizden sonra bu bilgisayarı kullanacak olan herhangi bir kişinin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi öğrenmesinin önüne geçilebilir.
 4. Etrafınızı kontrol edinİnternet kafe ve benzeri yerlerde bilgisayar kullanırken, üçüncü kişilerin de gözü önünde olduğunuzu asla unutmayın. Bu nedenle monitörünüzde görüntülenen ya da klavyenize tıkladığınız tuşların başkaları tarafından izlenebileceğini aklınızdan çıkarmamanızda sonsuz fayda var.
 5. Güvenlik duvarı(firewall) kullanınWiFi noktalarından birçok kişi simültane yani aynı anda internete bağlandığından dolayı, bu tip durumlarda da gerekli güvenlik önlemlerini almanız gerekiyor. Kendi kişisel bilgisayarınızı kullanıyor olsanız da, kullandığınız internet bağlantısı halka açık olduğundan, bir takım tedbirleri almanız, sizi güvenlik risklerine karşı da koruyacaktır.
  Öncelikle bilgisayarınızda mutlak suretle Firewall yani güvenlik duvarının bulunması gerekiyor (Zone Alarm ve Comodo Internet Security gibi). Bunun yanı sıra bilgisayarınızda kurulu bulunan Windows'un en güncel halde bulunması da oldukça önemli. Örneğin Windows XP kullanıyorsanız, Service Pack 3(SP3)'ü de sisteminize kurmalısınız.
 6. WiFi'ınızı kapatın
  WiFi'yı kullanmadığınız durumlarda WiFi'yınızı mutlaka kapalı konumda bulundurmanız gerekiyor. Bunun dışında güvenmediğiniz hiçbir ağa da asla bağlanmayın. Bugün pazara sürülen birçok taşınabilir bilgisayarlarda üzerinde bulunan anahtar sayesinde WiFi bağlantısı kolayca açılıp kapatılabiliyor.
 7. Önemli dosyalarınızı şifreleyin
  Eğer WiFi üzerinden herhangi bir yere önem derecesi yüksek olan herhangi bir dosya gönderiyorsanız, bu dosyaları şifrelemeniz güvenliğiniz için oldukça önemli bir adım olacaktır (TrueCrypt gibi).
 8. SSL'in önemi
  Eğer WiFi üzerinden banka hesabınıza erişmek zorunda kaldıysanız, gireceğiniz web sitesinin SSL kullanıp kullanmadığına dikkat etmelisiniz. Bunu anlamak için ise adres çubuğuna bakmanız ve ilgili adresin başında 'https://' ibaresini görmeniz yeterli.

Kategori:

"Kablosuz Ağlarda (Wireless) Güvenlik Nasıl Sağlanır?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.