YENİ YAZILAR

FAT, FAT32 ve NTFS Arasındaki Farklar Nelerdir?

By Özel Blog - 2 Haziran 2009 Salı 1 Yorum
Sabit diskte günümüze kadar üç dosya sistemi teknolojisi kullanıldı. Bunlar FAT, FAT16, FAT32 ve NTFS dir. İlk kullanılan ve en eski olan teknoloji Fat teknolojisidir. Günümüzde artık kullanılmamaktadır. Bu teknolojiyi sırasıyla FAT16 ve FAT32 teknolojisi izlemiştir. Temelini fat teknolojisinden alan bu teknoloji bilgisayar dünyasında 2000'li yıllarda yerini NTFS teknolojisine bırakmıştır. Microsoft'un bu desteği Windows'a dahil etmesiyle şu an tüm dünyada bu teknoloji kullanılmaktadır.
FAT, FAT32 ve NTFS arasındaki farklar şunlardır:

FAT ve FAT32

  1. FAT32, 512 megabayttan (MB) 2 terabayt (TB) boyutuna kadar olan sürücülerde kullanılabilen, FAT dosya sisteminin gelişmiş sürümüdür. FAT ve FAT32, Windows 2000 dışındaki işletim sistemleriyle de uyumlu çalışır. Çift önyükleme yapılandırması kuruyorsanız, büyük olasılıkla FAT veya FAT32 kullanmanız gerekir.
  2. Windows 2000 ile başka bir işletim sisteminin önyüklemesini birlikte yaparsanız, aşağıdaki ölçütleri kullanarak, diğer işletim sistemini temel alan bir dosya sistemi seçin:
    Yükleme bölümü 2 gigabayttan (GB) küçükse veya Windows 2000'i MS-DOS®, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 veya Windows NT ile birlikte çift önyükleme yapıyorsanız, bölümü FAT olarak biçimlendirin. 2 GB veya daha büyük bölümlerde FAT32 kullanın. Windows 2000 Kur'da FAT kullanarak biçimlendirmeyi seçerseniz ve bölümünüz 2 GB'dan büyükse, Kur, bölümü kendiliğinden FAT32 olarak biçimlendirir.


NTFS
  1. NTFS NTFS dosya sistemi, Windows 2000'le kullanılması önerilen dosya sistemidir. NTFS, FAT'ın tüm temel yeteneklerine sahip olmanın yanı sıra, FAT ve FAT32 sistemlerinde olmayan aşağıdaki özelliklere de sahiptir:
  2. Daha iyi dosya güvenliği
  3. Daha iyi disk sıkıştırma
  4. 2 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sabit disk desteği ve 16 GB'a kadar tek dosya saklayabilme(NTFS'de üst sürücü boyutu FAT'a göre çok daha büyüktür, ancak sürücü boyutu büyüdükçe, FAT'ta olanın tersine performans düşmez.) Çift önyükleme yapılandırması kullanıyorsanız (aynı bilgisayarda hem Windows 2000, hem de başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız), NTFS bölümlerindeki dosyalara bilgisayarınızdaki diğer işletim sisteminden erişemeyebilirsiniz. Bu nedenle, çift önyükleme yapılandırması istiyorsanız, FAT32 veya FAT kullanmanız daha iyi olacaktır.

Kategori:

''FAT, FAT32 ve NTFS Arasındaki Farklar Nelerdir?" yazısına 1 yorum yapılmış

YORUM YAZ

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.