YENİ YAZILAR

SAMSUNG OMNIA I900 İnceleme

By Özel Blog - 6 Ocak 2009 Salı Yorum Yapılmamış
Samsung, son dönemde piyasaya sürdüğü zengin özelliklere ve şık tasarımlara sahip her cep telefonu ile sektörde hatırı sayılır bir başarıya imza atıyor. Üç tuş hariç ön yüzü olduğu gibi dokunmatik ekrandan oluşan Omnia i900 de şimdiye kadar bir cep telefonunda bir arada görülmemiş kadar çok özelliği bünyesinde barındırarak popüler rakipleri üzerinde bariz bir üstünlük sağlayarak seriyi devam ettiriyor. Serinin devam etmesi Samsung için iyi olabilir.

KULLANICI DOSTU ARABİRİM
Parlak ekranı, fırçalanmış metal görünümlü arka paneli ve ele çok iyi oturan yapısı ve küçük boyutları ile Omnia'nın tasarımı ilk dikkat çeken yönü oluyor. Dokunmatik ekran ve cihazın ön yüzündeki optik joystick ile cihazın her tür fonksiyonuna ulaşmak inanılmayacak derecede rahat. Hareket sensörü telefonun yönünü algılayarak ekranı otomatik olarak döndürüp kullanımı daha da kolaylaştırıyor. Bu sensör telefona, ters kapatıldığında tüm sesleri kesip toplantı moduna geçmesi gibi pratik özellikler de kazandırmış. Dokunmatik ekranda basma hissi yaratan benzersiz titreşim özelliği ise kullanıcı arabiriminde belki de en dikkat çekici nokta. Samsung, i900'de Windows Mobile kullanırken Windows'un soğuk yüzünü kendi sıcak arabirimi arkasına gizleyen ek bir menü sistemi de sunuyor. Böylece isterseniz popüler Windows özelliklerine telefonun kendi arabirimi ile de ulaşabiliyorsunuz Bir cep telefonunda zaten olması gereken sesli görüşme, SMS, MMS gibi standart iletişim özelliklerine ek olarak 3G desteği ve ön yüzdeki ikinci kamera ile görüntülü görüşme imkanı da sunan Omnia i900; Bluetooth, GPRS ve kablosuz ağ (Wi-Fi) desteği ile internete ulaşmanız ve çift yönlü dosya aktarımı için ihtiyaç duyacağınız tüm özellikleri size sunabiliyor. Windows Mobile 6.1 Pro işletim sistemine sahip olmasından dolayı Internet Explorer ve MSN Messenger zaten hep elinizin altında. Bu noktada sadece Flash desteği için biraz uğraşmanız gerekiyor .Başarılı el yazısı tanıma desteği ise SMS,e-posta, ya da MSN'de iletişimi çok kolaylaştırıyor. Ek olarak üzerinde dahili GPS bulunan bu telefon, Route 66 yazılımı ile sizi istediğiniz yere kolayca ulaştırmayı garanti ediyor. Yaptığımız denemelerde Metrobüs hattı yüzünden eklenen yeni şeritlerharicinde oldukça güncel haritası ve Türkçe desteği ile ek bir GPS cihazını aratmayacak kadar başarılı olduğu söylenebilir.
GERÇEK BİR MULTİMEDYA OYNATICI
MP3 ve RDS destekli radyo özelliği zaten neredeyse yeni nesil tüm telefonlarda var. Samsung Omnia i900 ise bunlara ek olarak dahili olarak gerçek DivX desteği veren tek telefon. DivX videoları seyretmek için tek yapmanız gereken telefonu USB'den bilgisayara bağlamak ve dosyaları atmak. Hiçbir dönüştürme işlemine gerek kalmıyor. Pek standartları tutturamasa da 400x240'lık ekran da oldukça yeterli. 16GB'lık dahili hafızayı da göz önüne aldığında telefon tam bir multimedya oynatıcıya dönüşüyor. 624Mhz'lik işlemci bir çok uygulamada olduğu kadar multimedya uygulamalar için de yeterli hızı sağlıyor.
5 MP'LİK İLK WM TELEFON
Samsung Omnia I900'da 8MP kamera var. Ama Windows Mobile ile birlikte şu anda alabileceğiniz en yüksek çözünürlük bu. Otomatik netleme, dahili flaş ve farklı ışık koşulları ve ortamlar için uygun senaryolar gerçek bir dijital fotoğraf makinesini aratmıyor. Arabirim üzerinden tek bir tuş ile video moduna geçiş yapmak ve hafıza yettiğince 640x480 çözünürlüğünde kesintisiz video kaydetmek mümkün. Video modunda yavaşlatılmış çekim ve farklı çeşitli efektlerin kullanımı da mümkün oluyor. Hem fotoğraflar hem de videolar Windows Media Oynatıcı ile kolaylıkla izlenebiliyor.

Sonuç : Samsung Omnia i900'e bir telefon demek haksızlık olur. Hatta bir cep bilgisayarı bile bu ürünü yeterince ifade etmiyor. Bu iletişim üssü yanınızdayken herhangi bir teknolojik cihazın eksikliğini hissetmeniz neredeyse mümkün değil. Fiyatı ise özellikleri ile kıyaslanamayacak kadar uygun.

Kategori:

"SAMSUNG OMNIA I900 İnceleme" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.