YENİ YAZILAR

En İyi Mozilla Firefox Eklentileri

By Özel Blog - 20 Kasım 2008 Perşembe 3 Yorum
Dünyada en çok tercih edilen web tarayıcısı olan Mozilla Firefox'un gücüne güç katacak eklentileri bu yazıda bir araya topladık.
Bilindiği gibi Mozilla Firefox, eklentileri sayesinde kullanıcıların tarayıcısını dilediği gibi donatabilmesine olanak veriyor. Örneğin hava durumunu öğrenmek isteyen bir kullanıcı, herhangi bir web sayfasına uğramak yerine yüklediği ilgili eklentiyle Firefox'u açtığında her dakika hava durumunu Firefox ile takip edebiliyor.

All-in-one Sidebar: Opera'dan esinlenmiş olan bu eklenti sayesinde sidebar panelleri arasında hızlıca geçiş yapabilir, download ve eklenti gibi diyalog pencerelerini ve ziyaret ettiğiniz web sayfasının kaynağını görüntüleyebilirsiniz.

Stealther: Ziyaret ettiğiniz web sayfalarının kullanmakta olduğunuz bilgisayarda kayıt altına alınmasını istemiyorsanız, bu eklenti tam size göre.

Web Developer Toolbar: İsminden de anlaşılacağı üzere bu eklenti sayesinde web geliştiricileri, Firefox üzerinden web geliştirme ile ilgili işe yarar araçları kullanabilirler.

Instapaper: Web'de gezerken bir yazı gözünüze çarptı ve okumak istediniz; ancak vaktiniz kısıtlı ve yazıyı o an için okuyabilecek durumda değilsiniz. İşte tam bu noktada Instapaper eklentisi devreye giriyor. Bu eklenti ile okumak istediğiniz yazıları daha sonra dilediğiniz zaman okuyabileceksiniz.

FireFTP: FireFTP, Mozilla Firefox için geliştirilen ücretsiz ve güvenli bir FTP istemcisi. Bu eklenti sayesinde Firefox kullanıcıları FTP sunucularına kolayca erişebilecek.

Greasemonkey: Greasemonkey, JavaScript kullanan bir web sayfasını dilediğiniz şekilde değiştirebilme imkanı verir.

Tab Mix Plus: Tab Mix Plus, Firefox'un sekmelerini (tab) zenginleştirmek için geliştirilen bir eklenti.

User Agent Switcher: Bilindiği gibi web sayfalarını ziyaret ettiğimizde, web tarayıcımız kullandığımız işletim sistemi ve bunun gibi bazı bilgileri bu web sayfalarına gönderirler. User Agent Switcher ise bu bilgileri kullanıcıların dilediği gibi değiştirebilmesine olanak vererek Firefox'un bu tür bilgileri web sitelerine göndermesinin önüne geçmek için tasarlanmıştır.

IE View: Bazı durumlarda bir web sayfasını IE altında görüntülemek ya da test etmek isteyebilirsiniz. IE View, tek bir tıklama ile sayfaların IE altında yüklenmesine olanak verir.

IE Tab: Mozilla Firefox'un sekmesi altında IE penceresinin açılmasını mümkün kılar.

Sage: Firefox'un RSS desteğini bir adım daha öteye taşıyor. (Firefox 3.0 için)

HideBad: hideBad, başkalarının bulunduğunuz web sayfalarını görmemesi için Firefox sekmelerini anında kapatabilmenize izin verir. Bunun yanında yine bu eklenti ile kolayca web geçmişinizi de temizleyebilirsiniz.

Download Statusbar: Firefox ile indirdiğiniz dosyaları ana pencereden bağımsız bir şekilde takip edebilmenizi mümkün kılar.

DownThemAll: İstenmeyen dosya tiplerini otomatik olarak filtreleyerek bir web sayfasında bulunan tüm linkleri indirmenizi sağlar.

FoxyTunes: FoxyTunes, müzik oynatıcınızı kontrol etmenizi sağlar. Bunun yanında yine bu eklenti ile Yahoo!'nun online MP3 player'ının avantajından da faydalanabilirsiniz.

Gmail Space: Gmail Space, Gmail'inizi çevrimiçi hard disk olarak kullanabilmenize imkan veriyor.

StumbleUpon: StumbleUpon, dünya genelinde web kullanıcıların birbirlerinin hoşlandıkları siteleri keşfetmesine olanak veriyor.

NoScript: NoScript, güvenmediğiniz web sitelerinde bulunan script'leri bloke ederek güvenlik riskinizi en aza indirmenize yardımcı olur.

BugMeNot: Web'de bulunan bir yazıyı okumak için üye olmak istemiyor musunuz? O halde BugMeNot tam size göre. BugmeNot, diğer kullanıcıların login'lerini size vererek sıkıcı web kayıtlarını bypass etmenize olanak sağlıyor.

MouseGestures: Farenizle klavyeye ihtiyaç olmaksızın basit hareketlerle web sayfalarında ileri/geri, kapama ve yeni sekme açma gibi çeşitli fonksiyonları kullanmanıza izin verir.

Kategori:

''En İyi Mozilla Firefox Eklentileri" yazısına 3 yorum yapılmış

YORUM YAZ
  1. güzel indirme linklerinide yazsaydın çok daha güzel olurdu ...teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. eklenti adının üstüne tıklarsan indirebilirsin.

    YanıtlaSil

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.