YENİ YAZILAR

Neden Windows Server 2008 Kullanmalıyım?

By Özel Blog - 22 Eylül 2008 Pazartesi Yorum Yapılmamış
Her alanda zamanla yarışılan günümüzde artan iş ihtiyaçları ve rekabet bunun yanında güvenlik tehditleri ve maliyet kısıtlamaları verimliliğin ve dinamik ortamların önemini arttırmaktadır.

Windows Server 2008, bu anlamda kurulduğu andan itibaren işletmelere teknolojik etkinlik ve katma değer kazandırmayı hedeflemektedir.Windows Server 2008 ile birlikte gelen yenilikleri temel olarak dört ana başlıkta toplayabiliriz bunlar; yeni nesil web, sanallaştırma, güvenlik, ve altyapı konularını kapsamaktadır. Yeni nesil web ile çok güçlü bir web uygulama ve hizmet platformu sağlanmaktadır.

Bu sayede yönetim kolaylaşmakta ve hosting hizmetlerinin kapsamı arttırılmaktadır. IIS 7.0 .NET 3.0 ile birlikte daha kolay ve çok çeşitli mobil cihazlar üzerinde çalışan çözümleri destekleyen bir yazılım geliştirme ortamı sağlamaktadır Ayrıca IIS 7.0'ın yeni modüler yapısı ile maliyetlerin düşmesi sağlanmaktadır.

Haberleşme ve iletişimin sınırlarının kalktığı günümüzde güvenlik en önemli konulardan biri olmuştur. Microsoft bu alanda Windows Server 2008'de çeşitli yatırımlar yapmış ve firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak önemli özellikler geliştirmiştir. Örneğin RODC (Read only domain controller) sayesinde farklı lokasyonlarda olan sunucuların üzerindeki şirket bilgileri ve şifreler korunmaktadır. Bitlocker teknolojisi ile yazılım koruması yanında donanım üzerinde de etkin güvenlik sağlanmaktadır.

NAP (network access protection) özelliği ile şirket ağınıza bağlanan tüm bilgisayarlara ve mobil cihazlara ancak sizin belirleyeceğiniz güvenlik politikalarına uydukları sürece ağınıza giriş hakkı sağlanmaktadır. Böylelikle istenmeyen veya üzerinde virüs bulunduran; güvenli olmayan bilgisayarlar ortamınıza tehdit oluşturmayacaklardır.

Kategori:

"Neden Windows Server 2008 Kullanmalıyım?" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.