YENİ YAZILAR

Windows Vista RAM Kullanımını Azaltma ve Performans Arttırma Yolları

By Özel Blog - 14 Ağustos 2008 Perşembe 4 Yorum
Herkes Windows Vista'nın sitemlerini yavaşlattığı ve çok fazla RAM kullandığınıdan şikayet eder durur. Doğrusunu söylemek gerekirse Windows Vista'yı 1GB dan az bellekle kullanmak imkansız.

Kendimden örnek vermek gerekirse, masaüstünde hiç birşey yapmadan Ram kullanım miktarıma bakıyorum 380 MB fakat internet explorer'da dolaşmaya başladığımda bu miktar 640MB oluyor. Bunu bir bakımdan önlemek için bir iki yol göstereceğim.

 1. Aero Özelliğini Devre Dışı Bırakın: Windows Vista'da en çok RAM yiyen faktör görselliktir. Saydamlığı devre dışı bırakın bilgisayarınızın hızlandığını göreceksiniz. Kapatmak için masaüstünde sağ tıklayıp Özellikler deyip Pencere ayarlarına gelip devre dışı bırakıyoruz.

 2. Performans Özellikleri:Bilgisayarım sağ tuş özellikler Gelişmiş sekmesine gelip Performans ayarlarına tıklayın.Açılan pencereden Özel'i işaretleyip, Fare işaretçisi altında gölge göster, menü altında gölge göster vb. kısaca içinde gölge kelimesi geçen şeçeneklerin işaretlerini kaldırın. Bu ciddi bir performans artışı sağlayacaktır.

 3. Vista Kenar Çubuğu:Vista kenar çubuğunu herkes sever fakat RAM açısından bunu söyleyemem vista kenar çubuğundan vazgeçin. RAM kullanımını azaltmak için bu şart.

 4. Zamanlamaya Göre Harddisk Birleştirme: Zamanlamaya göre harddisk birleştirmeyi devre dışı bırakın. Bu harddiskinizin ve sisteminizin yavaş çalışmasını önler. Kapatmak için Disk Birleştiricisini açın "Zamanlamaya Göre Çalıştır" işaretini kaldırın kaydedip çıkın. Bu arada haftada bir disk birleştirme yapmayı unutmayın.

 5. Başlangıç Öğelerini Yapılandırın: Son olarak MS Config ile bilgisayarın açılışında başlayan programları yapılandırın. MS config'i açmak için Başlat-Çalıştır "msconfig" yazıp enter'a basın. Başlangıç sekmesine gelin ve buradan istemediğiniz programların işaretlerini kaldırın. Bu arada bilmediğiniz programların işaretlerini kaldırmayın ilk önce Google da aratıp ne işe yaradığını anlayıp öyle kaldırın.Bu işlemi de yaptıktan sonra kaydedin ve çıkın.
Şimdilik aklıma bunlar geldi. Bunlara yenilerini eklemeye devam edeceğim. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Kategori:

''Windows Vista RAM Kullanımını Azaltma ve Performans Arttırma Yolları" yazısına 4 yorum yapılmış

YORUM YAZ
 1. teşekürler başarılarının devamını dilerim

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler dostum..

  YanıtlaSil
 3. çok sağol faydası oldu

  YanıtlaSil
 4. bilinmeyen şeyler değil bende daha detaylı bir yazı bekliyordum kullanılmayan gereksiz hizmetlerin kapatılması registry ayarları vb. tüm windowslarda olduğu gibi görsellik rami meşgul eden en önemli etmen görsel öğeleri kapatırsak pc fazla kasılmaz. Bu seferde kullanılan işletim sisteminden bir tat alamıyorum şahsen ama performans isteyenler bunu görsel efektler ayarlarından en iyi performans seçeneğini seçerek yapabilirsiniz.

  Umarım yazının devamı gelir ve bahsettiğim konularada değinip bizide bilgilendirirsiniz.

  YanıtlaSil

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.