YENİ YAZILAR

Nokia N96 İnceleme

By Özel Blog - 6 Ağustos 2008 Çarşamba Yorum Yapılmamış
N95 8GB’dan sonra rafları süsleyecek olan N96 neler vaat ediyor? 2008’in üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni cep harikası, piyasaya sürülmesine daha aylar varken ilk önce ve sadece burada.TV, devasa hafıza, navigasyon, dopdolu kamera ve Nokia’nın N96’sı yeni süper cep telefonu olma yolunda ilerliyor. Peki N95 halefi gerçekten de sözünü tutuyor mu?

İlk üretilen seriye göz attık ve sizin için bir teste tabi tuttuk.Artıları: Rahatça telefon görüşmeleri yapmak, haberlere göz atmak, herhangi bir adrese gitmek, eğlenmek ve gün akışını organize etmek: N96, akıllı telefon donanımı sayesinde öyle bir fonksiyon yelpazesi sunuyor ki, selefi N95 8GB’dan geri kalmamakla beraber ona fark bile atıyor. Veri fonksiyonları için de aynı şey geçerli:

N96 ile W-LAN ve HSDPA üzerinden yaptığımız web denemeleri son derece tatmin edici oldu. Bluetooth 2.0 ve USB 2.0 high-speed sayesinde cihazlar arası son derece hızlı veri transferleri gerçekleştirdik.Eksileri: N96′da daha hızlı veri transferini sağlayan HSDPU’dan feragat edilmiş. Telefonun Office dosyalarını düzenleyip düzenleyemediği veya Outlook ile e-postaları eşitleyip eşitleyemediği ancak ilk tam testimiz ile belli olacak. N95 8GB’da bunlar yapılamıyordu.

MultimedyaArtıları: Mobil televizyon, navigasyon ile yön bulma ve 16 GB’lık azımsanmayacak hafızası N95′e daha çok fark atmasını sağlıyor. Buna ek olarak 5 Mega piksellik kamera iki adet yardımcı ışık ile donatıldı. Müzikal eğlence için zengin bir MP3 oynatıcı sunulmuş. Video seyretmek, radyo dinlemek ve oyun platformları eğlence paketini daha da kabartıyor.Eksileri: 5 Mega piksel ile çekilen resimler kesinlikle çok etkileyici. Nokia’nın çözünürlüğü artırmamasını bu yüzden doğal karşılıyoruz. Anlam veremediğimi bir nokta ise Finlilerin neden hala optik zum ve gerçek bir flaştan feragat etmiş oldukları.

Genel kullanımArtıları: Testimizde kızak mekanizması son derece sağlam bir his verdi, üst tarafı başparmağımız ile rahatlıkla hareket ettirebildik. S60 kullanıcı arayüzünün tipik bir özelliği burada da kendini belli ediyor: Arayüz isteğe göre şekillendirilebiliyor ve kısayollarla daha verimli hale getirilebiliyor. Menü düzeni birçok uygulama barındırmasına rağmen yine de derli toplu gözüküyor.

Eksileri: Bazı kullanıcılar N96′yı kaba bulabilirler, fakat yuvarlatışmış büyük hatları bizi pek de rahatsız etmedi. Bunun yerine tuşlar üretime hazır bir izlenim bırakmadı. Süngerimsi ve kullanımı ağır bir tuş takımı mevcut.

Sonuç: Şu bir gerçek ki, Nokia en üst modeli olan N95 8GB’ı hedefi 12′den vurarak canlandırdı: N96, mobil TV seyretme eylemini bir üst seviyeye taşıyan çekici bir Multimedya Smartphone olmayı başarıyor. Yine de eksikleri yok değil. Mesela N96′da optik zum hala eksik. Biz ise yeni Nokia amiral gemisinin 2008′in üçüncü çeyreğinde satın alınabilir hale geldiğinde tam testini yapacak olmanın heyecanı içindeyiz.

Kategori:

"Nokia N96 İnceleme" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.