YENİ YAZILAR

HD TV (High Definition) Yayın Nedir?

By Özel Blog - 17 Ağustos 2008 Pazar 4 Yorum
Son günlerde HD TV yayınları çoğaldığı için bu yazıyı yazmaya karar verdik. HD yayın, ingilizce High Definition, Türkçe Yüksek Çözünürlük anlamına gelen ve TV yayınlarının en kaliteli bir biçimde izlenilmesini sağlayan teknolojidir.

En kaliteli yayın ise FULL HD olarak da adlandırılan 1920x1080 piksel çözünürlüklü yayındır. Turksat 3A 'nın hizmete girmesiyle artık HD yayınlarda büyük bir artış olacağı kesin. Şu an Digiturk ve D-Smart HD yayınlara başladı bile. Lig TV HD, Eurosport HD vb.

Peki HD yayınları izlemek için ne yapmalıyım?

 • İlk olarak HD destekleyen bir TV 'nizin olması gerekir. Eğer 1080 piksel olursa televizyonun başından 24 saat ayrılmazsınız :D.
 • HD yayın destekleyen bir uydu alıcısına sahip olmanız gerekir. Eğer uydu alıcınız desteklemiyorsa TV'nizin desteklemesi bişey ifade etmez.
HD yayın izlemek için bu iki özelliğe sahip olmanız gerekir. Fakat şu an Turksat 3A uydusunda hiç bir kanal HD yayın yapmıyor. Şimdilik HD yayınları alabilmeniz için Digiturk ve D-Smart aboneliğinizin olması gerekiyor...

Kategori:

''HD TV (High Definition) Yayın Nedir?" yazısına 4 yorum yapılmış

YORUM YAZ
 1. Uydu alıcısı derken çanak dahil(LNB) hepsimi HD özelliğinde olması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 2. Sanırım LBN'in sahip olması gerekmiyor. Senin uydu alıcının sinyali ne kadar kapasiteyle aldığı önemli

  YanıtlaSil
 3. D-smart alıncada iş bitmiyor arkadaşlar HD yayın yapan kanalları açtırmak için ayrı bir para da ödemeniz gerekiyor bilginize...

  YanıtlaSil
 4. valla bende hd ne oldugnu bilmiyordum sizin yorumlariniz sayesinde aydinlanmis oldum tesekurler

  YanıtlaSil

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.