YENİ YAZILAR

Cep Telefonunu Webcam Olarak Kullanmak

By Özel Blog - 5 Ağustos 2008 Salı Yorum Yapılmamış
Bu yazımızda kameralı cep telefonumuzu nasıl webcam olarak kullanabileceğimizi anlatacağız.diyelim ki bir alışveriş merkezinden laptop Msn’e girip sohbet ediyorsunuz ve o anda size webcam lazım oldu. Ama ne yazık ki laptop’ta webcam yok. üzülmenize gerek yok çaresiz değilsiniz.

ihtiyacınız olan tek sey bluetooth özelliği olan symbian işletim sistemli kameralı bir cep telefonu ve telefonunuzun kamerasını webcam olarak kullanmanızı sağlayacak olan yazılım. ilgili yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda bluetooth özelliği yoksa eğer bunun için kullanacağınız usb bluetooth cihazını bilgisayar aksamı satan herhangi bir dükkandan satın alabilirsiniz.

gerekli unsurları temin ettikten sonra yazılımı nasıl kuracağımızdan bahsedelim.programın kurulumu ve ayarları son derece basit. kurulum için programın exe dosyasına çift tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereleri next diyerek ilerliyoruz.kurulum bittikten sonra program size bluetooth portunuzu seçmenizi isteyebilir.aşağıda verilen örnek resimdeki gibi bir pencere karşınıza gelecektir.

Bu pencereden bluetooth portunuzu seçin.
bu pencereden bluetooth portunuzu seçin.eger bluetooth portunuzu bilmiyorsanız bilgisayarınızın bluetooth programını çalıştırarak MyServices seçeneğinden Properties seçeneğine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

port seçme işlemini tamamladıktan sonra Başlat/Programlar/Mobiola Web Camera“ya girerek Mobiolawebcams60_v1_.sis dosyasını telefononuza göndererek kuralım. Sonrasında ise Msn Messenger’ı açarak. Araçlar / Ses ve Görüntü Kurulumu seçecegini seçin.
Ses ve Görüntü Ayarları bölümünde 3. adımda ise kameramızı Mobiola Web Camera Caputre Olarak belirleyip “Son”‘u tıklıyoruz.

3.adımda cameramızı mobilo webcam capture olarak seçiyoruz
Telefonumuza kurduğumuz webcam programını açarak “Seçenekler” menüsünden “Connect” diyoruz. Bulunan cihazlar arasında PC’yi seçiyoruz ve programımız kullanıma hazır hale geliyor.

NOT:Program nokia marka ve symbian işletim sistemi olan modeller ile uyumlu.ancak her modelde çalışmayabiliyor.program ile alacağınız görüntü kalitesi tamamen cep telefonunuzun kamera çözünürlüğüne bağlıdır.

Kategori:

"Cep Telefonunu Webcam Olarak Kullanmak" yazısına yorum yap

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.