YENİ YAZILAR

3G Nedir?

By Özel Blog - 5 Ağustos 2008 Salı 1 Yorum
3G, üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Aynı 1G ve 2G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G'ye aynı zamanda Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS de denir. Hatta Japonya'da Freedom of Mobile Multimedia Access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA ismi de kullanılır.

3G'nin 2G'ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır. Buna ek olarak, 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler. İlk örnekleri Japonya'da 1998 yılında kullanıma açılan bu teknoloji, 2003'ten itibaren Avrupa'ya da gelmiştir.

Avantajları 3G'nin getirmiş olduğu birçok yenilik vardır:Mesajlaşma, internet erişimi ve yüksek hızda çoklu ortam haberleşme desteğiGelişmiş hizmet kalitesiGelişmiş pil ömrüKonumlandırma hizmetlerinin sağlanmasıBütün katma değerli ses hizmetlerinin sağlanabilmesiİşletim ve bakım kolaylığıMevcut şebekelerle birlikte çalışabilirlik, 2G ye dolaşım sağlayabilmeMevcut şebekelere geriye doğru uyum sağlayabilme, düşük kurulum maliyetiGelişmiş güvenlik yöntemleri sayesinde mobil ticarete ortam sağlayabilmeGeliştirmeler İlk tasarımlarda işlemci hızı gerekliliğini düşük tutmak adına kullanılan basit algoritmalar yüzünden hız düşük kalmakta ve daha da kötüsü gidilen hıza göre değişebilmektedir.

u soruna çözüm olması açısından HSDPA (İngilizce High Speed Downlink Packet Access, yani Yüksek hızlı Veri Pakedi İndirme İmkanı) ve HSUPA (İngilizce High Speed Uplink Packet Access, yani Yüksek Hızlı Veri Pakedi Yükleme İmkanı) teknolojileri yaratılmıştır. Bu teknolojiler sayesinde ortalama transfer hızı gidilen hızdan bağımsız olarak indirme ve yüklemede saniyede 1 mbit civarlarında olmaktadır.

Aynı ilk nesil 3G'de olduğu gibi, HSDPA da ilk Japonya'da kullanıma açılmıştır.Sorunları : 3G, her ne kadar bant genişliğini verimli kullanmak ve "tıkanma"nın önüne geçmek için tasarlanmış olsa da radyo emisyonu için çok geliştirilmemiş algoritmalar kullanmaktadır. Bunun sonucu olarak 3G cihazlar gidilen hız ve ortam koşullarına göre veri transfer hızını değiştirirler:0 ile 40 km/saat arasında, 3G'nin teorik hızı saniyede 2 mbit civarındadır.40 ile 120 km/saat arasında, 3G'nin veri alışveriş hızı saniyede 386 kbit'e geriler.Yaklaşık 360 km/saat hızın ötesine çıkılınca, 3G verinin aktarılmasında ciddi sorunlar yaşamaya başlayabilir!

Buna ek olarak, 3G ile birlikte kullanılan frekans bandı 2100 / 2400 Mhz civarlarına çekilmiştir. Eğer 900 Mhz GSM standardına göre karşılaştırırsak, bu değişiklik kapsama alanının dokuz kata kadar küçülmesi anlamına gelmektedir! Dolayısıyla şehirlerde binalar, açık alanlarda ise alanın büyüklüğü yüzünden 3G kapsama alanı dar kalmaktadır.

Kategori:

''3G Nedir?" yazısına 1 yorum yapılmış

YORUM YAZ

'Anonim' seçerek yorum gönderebilirsiniz.